Kommunens webbplatser

Möbelriksdagen 3-4 september

Växjö tillsammans med Interior Cluster Sweden är värd för årets mötesplats i branschen med tema: Kundupplevelsen som motor i affären – med fokus på långsiktigt värdeskapande och hållbarhet.

Evenemangsdatum 03 september 2026 kl 00:00 - 04 september 2026 kl 00:00 Evenemangsdatum 03 sep 2026 kl 00:00 - 04 sep 2026 kl 00:00

Den 3-4 september fylls Konserthuset av sveriges möbel- och inredningsföretag. Ledande producenter, designers och formgivare finns på plats.

Ett av våra lokala möbelföretag, Ackurat i Lammhult, är med i medlemsorganisationen Interior Cluster Sweden där också Växjö kommun är med för att stödja och bidra till organisationens arbete för tillväxt inom området.

- Jag kommer att vara på plats! Det är viktiga dagar då vi i möbelbranschen samlas. Vi värnar ju om det närproducerade och svenska. Extra roligt givetvis att vi är i Växjö. Vi är ju ett stort antal företag i möbelbranschen från denna regionen, inte minst från Lammhult, säger Fredric Fagerberg, VD, Ackurat.

I direkt anslutning till Möbelriksdagen så arrangerar sedan PM och vänner den exklusiva mässan Design & Wine den 4-5 september. Detta tillsammans med ett antal av sveriges och smålands främsta möbelproducenter. Under dagarna hålls även en vinmässa med vin från världens alla hörn.

- Det är väldigt roligt att vi får bjuda hit sveriges möbel- och inredningsföretag. Vi är ju mitt i en väldigt stark designregion med både möbler och glas. Möbelriksdagen startades faktiskt en gång i tiden i just Lammhult, säger Jessica Johanneson, näringslivschef, Växjö kommun

Läs mer och anmäl dig till Möbelriksdagen här

Uppdaterad: 05-juni-2026